TOPlist
 
Aikido Žďár © 2008
 
O Nishio Ryu

Nishio Shoji Shihan


Pan Shoji Nishio Sensei se narodil 5. prosince 1927 v prefektuře Aomori, zemřel 15. března 2005 v Tokyo. Aikido se věnoval od roku 1951, kdy vstoupil do Aikikai Honbu Dojo. Shihan Nishio Shoji Sensei byl držitelem 8. danu Aikikai a 8. danu Nihon Zenkoku Iaido, dále pak 4. danu Kodokan Judo a 4. danu Karatedo. Studoval také Shinto Muso Ryu Jodo a Hozoin Ryu - Yari. Znalosti získané během cvičení těchto bojových umění vtělil do svého jedinečného stylu aikido, které klade důraz na cvičení se zbraněmi. Vytvořil novou školu iaido, nazvanou Aikido Toho Iai, která obsahuje formy přenesené z technik aikido.

Nishio Sensei vedl pravidelně semináře v Evropě a USA a několikrát zavítal i do České republiky. V letech 1995 a 1996 se pod jeho vedením  konaly mezinárodní semináře v Kolíně a v roce 1998 v Plzni. Posledním jeho seminářem mimo Japonsko byl v roce 2001 mezinárodní seminář v Arhusu v Dánsku. Od té doby pan Nishio vyučoval pouze na seminářích v Japonsku a vedení seminářů mimo Zemi vycházejícího slunce převzali jeho dlouholetí žáci Arisue Takao Sensei, Yoshida Koji Sensei a Shishiya Ichiro Sensei. V tradici výuky tohoto stylu aikido v České republice pokračuje pan Ichiro Shishiya Sensei , kterého jmenoval jako svého představitele pro Českou republiku pan Nishio Shoji Sensei v roce 2001.

Při ceremoniálu Kagami-biraki 2003 pan Nishio Shoji Sensei obdržel za jeho celoživotní přínos při rozvoji a rozšiřování Aikido po celém světě cenné vyznamenání Budo Kyoryusho, udělované Japonskou Federací Budo.
Bohemia Aikikai je jedinou oficiální organizací v České republice reprezentující styl aikido vyučovaný panem Shoji Nishio Senseiem.

Oficiální stránka: http://www2u.biglobe.ne.jp/~nisio/